„Szkoła Pamięta”

Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dobroniu bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”

Klasy IV-VIII, pod opieką p. Wioletta Neugebauer i p. Moniki Pawełczyk zachęcone do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych postanowiły zapalić symboliczny znicz przy Dębach Pamięci dobrońskich ofiar zbrodni katyńskiej: Ignacego Bartuzela, Zygmunta Królika i Roberta Żychowskiego.

Z tego miejsca apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby pamiętali nie tylko o swoich bliskich paląc znicze na ich grobach, ale również o bohaterach miejscowych. Nie omijajmy Grobów Nieznanego Żołnierza, miejsc pamięci, cmentarzy wojennych, których tak wiele w naszym rejonie.

Przy okazji chcielibyśmy zaznaczyć, że zapalenie zniczy to tylko pierwszy etap działań zaplanowanych w naszej szkole przez historyków w ramach akcji „Szkoła Pamięta”
W tym roku szkolnym chcemy w szczególny sposób skupić się na upamiętnianiu lokalnych bohaterów. Stąd udział w konkursach, gazetki ścienne, wystawy.
Lokalna, dobrońska historia zasługuje na przypomnienie, bo to lokalni bohaterowie tworzyli dzieje naszej Ojczyzny. To tutaj mieszkali ci, którzy oddali dla niej życie.

„Strzeżcie ojczyzny jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły…
   Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddali swe serce…”       Jan Paweł II