Klasa 3b w fabryce bombek

Dnia 01.12.2021r. dzieci z klasy 3b wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek Szkło-dekor w Piotrkowie Trybunalskim. Fabryka ta działa od ponad 70 lat. Zajmuje się głównie wyrobem artystycznych ozdób choinkowych szklanych. Produkty są wykonywane ręcznie, według tradycyjnych metod.

Dzieci miały okazję obejrzeć cały proces powstawania ozdób choinkowych. Odwiedziły DMUCHALNIĘ, gdzie pracownicy z kawałka szklanej rurki, podgrzewanej palnikiem gazowym, wydmuchiwali przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce gdzie poddaje się bombki procesowi srebrzenia od wewnątrz azotanem srebra. Bombki stają się błyszczące i nieprzezroczyste. Następnie DEKORATORNIA w której dekoratorki ręcznie nanosiły na ozdoby piękne wzory. Obserwując kolejne etapy wyrobu ozdób choinkowych wszyscy zgodnie stwierdzili,  że praca przy ozdobach świątecznych wymaga talentu, niezwykłej precyzji i cierpliwości. Na zakończenie naszej wycieczki odbyły się warsztaty, na których każdy mógł samodzielnie udekorować swoje cztery bombki. Wszyscy z zapałem i zaangażowaniem przystąpili do malowania, a każdy uczeń wykazał się niesamowitą kreatywnością. Na pamiątkę wycieczki dzieci otrzymały własnoręcznie wykonane szklane ozdoby. Na terenie fabryki znajdował się również sklep firmowy, gdzie można było zakupić wiele różnorodnych, unikatowych bombek.