Wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów

„Mała książka – wielki człowiek”  to kampania prowadzona przez Instytut Książki. Celem tej akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych, zachęcanie ich do regularnego czytania.

W drodze tej edukacji dzieciom powinni towarzyszyć dorośli – rodzice, dziadkowie, nauczyciele,

Jednym z zadań tego projektu są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej i przygodę z samodzielnym czytaniem. Aby zrealizować ten cel uczniowie klas pierwszych otrzymali Wyprawki Czytelnicze (sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu).

W skład każdej Wyprawki wchodzi:

– „Pierwsze abecadło”- wybór tekstów najlepszych autorów dziecięcych, m.in. M. Musierowicz, A.Onichimowskiej, R.Kosika, A.Fredry, J.Twardowskiego, D.Terakowskiej, w opracowaniu wybitnej ilustratorki – Iwony Chmielewskiej

– ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura dla rodziców i opiekunów, podpowiadająca, jak wspierać dziecko w nauce czytania a także będąca zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami książek

– Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, wspierający naukę czytania

Wszystkie materiały zostały skonsultowane z ekspertami w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży i mają służyć rozwijaniu pasji czytania, poszerzaniu horyzontów oraz zdobywaniu wiedzy.