Święto Matematyki

W dniu 16 marca obchodzimy Dzień Matematyki, ale w tym roku w naszej szkole był to cały tydzień matematyczny. W każdej z klas odbyły się niecodzienne lekcje matematyki, które miały pokazać piękno tego przedmiotu oraz motywować uczniów do rozwijania swoich zainteresowań matematycznych. Celem tych lekcji było także udowodnienie, że  rozwiązywanie zadań może sprawiać przyjemność i być świetną zabawą.

W niektórych klasach uczniowie obejrzeli film ,,Ludolfina – tajemnicza liczba Pi’’ oraz uczestniczyli w quizie matematycznym „Zainwestuj w matematykę”, gdzie wiedza matematyczna połączona była z wiedzą o finansach i inwestowaniu.  Zadania wymagały od uczniów otwartego umysłu i chęci do zabawy matematyką.

W innych klasach odbyły się potyczki matematyczne, gdzie w grupach  rozwiązywano różnorodne łamigłówki, zadania logiczne czy matematyczne zagadki. Ich rozwikłanie wcale nie było takie typowe, co dopingowało uczniów do rywalizacji i mobilizowało do wytężania szarych komórek. W klasach młodszych była gra ,,Ułamkowe bingo.

Uczniowie mieli także do wykonania prace twórcze, plastyczne i techniczne związane z matematyką. Były więc plakaty o tej tematyce, limeryki matematyczne, portrety  liczby Pi, modele i szkielety brył czy pisanki matematyczne. W ten sposób można było poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin matematyki, wykazać się talentem twórczym czy zaprezentować swoje zdolności manualne.

Wszyscy  zaangażowali się do pracy, i co ważniejsze robili to chętnie.  Nietypowe lekcje  pokazały, że matematyka jest obecna w życiu każdego człowieka i nie musi być obowiązkiem, lecz przyjemnością. A ciekawe i  różnorodne prace uczniów można było podziwiać na wystawie na korytarzu szkolnym.