Pasowanie na czytelnika

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.

Kierując się tymi słowami w dniu  31 marca 2023 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie przyszłych czytelników z klas pierwszych.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek, oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Wszystko zaczęło się od rymowanej pogadanki nauczyciela biblioteki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak należy o nie dbać. Następnie uczniowie musieli wykazać się znajomością bajek i ich bohaterów. Układali puzzle, do których dopasowywali tytuły książek, odgadywali z jakich tekstów pochodzą wylosowane przez nich atrybuty. Wspólnie wykonali również ruchową interpretację wiersza K.Pac – Gajewskiej pt. „Książeczka”. Po tym wstępie młodzi adepci sztuki czytania, skupieni i poważni złożyli uroczystą przysięgę obiecując, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy uczeń z rąk pełniącej obowiązki Dyrektora, pani Agnieszki Dolewa, otrzymał „pasowanie piórkiem” oraz pamiątkowy dyplom i książkę ,,Pierwsze abecadło’’.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie z biblioteką, miejscem przyjaznym i bezpiecznym,  choć dla niektórych pierwszaków nie było pierwszym, na długo zostanie w ich pamięci, zachęci do częstego odwiedzania i korzystania z jej zasobów…

„Trzeba bowiem pamiętać, że okres dzieciństwa jest krótki. Ograniczona jest liczba książek,

które można w tym czasie poznać, a jeszcze mniej na zawsze pokochać.” /Janusz Dunin/

T.P.