„Wolność – zbiorowy obowiązek”

Pod takim hasłem zostały zorganizowane w naszej szkole obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w tym roku postanowiliśmy zainicjować różnorodne działania tytułem wstępu do przyszłorocznej okrągłej rocznicy.

9 października młodzież otrzymała  materiały do konkursu wiedzy o polskich symbolach narodowych przygotowane przez p. Wiolettę Neugebauer, aby 3 listopada móc przystąpić do rywalizacji w kategorii klas VI-VII oraz klas gimnazjalnych. Dodatkowo postanowiliśmy zachęcić wszystkich uczniów do odświętnego przygotowania się do apelu z okazji Dnia Niepodległości. Od klas I szkoły podstawowej do III gimnazjum uczniowie mieli za zadanie przygotować symbole związane z godłem i barwami Polski, tj. chorągiewki, kotyliony, znaczki. Dodatkowo w szkole pojawiły się gazetki ścienne, na których obowiązkowo zawisł portret Józefa Piłsudskiego- ojca wolnej Polski.

Główne obchody rozpoczęły się 10 listopada 2017 r. o godz. 8.15 na korytarzu górnym w budynku gimnazjum. Tam odbył się apel z udziałem zaproszonych gości, dyrekcji i uczniów. Klasa II A gimnazjum przedstawiła montaż słowno- muzyczny odwołujący się do historii Polski od rozbiorów po 1989 r. Nie zabrakło wątków współczesnych, w których staraliśmy się pokazać, jak wielką wartością jest WOLNOŚĆ! Z takim poświęceniem  wywalczoną przez minione pokolenia. Dodatkowo uczniowie zaprezentowali wiersze, a chór zaśpiewał pieśni patriotyczne. Można było posłuchać pięknych melodii z typowo polską muzyką.
W trakcie apelu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu o symbolach narodowych.

W kategorii kl. VI- VII

I miejsce: Oliwia Duszyńska kl. VI

II miejsce: Maria Zawada kl. VI

III miejsce: Marcel Dąbrowski kl. VII B

Wyróżnienia: Lena Więclewska kl. VI; Jakub Rybak kl. VII A

W kategorii klas gimnazjalnych

I miejsce: Katarzyna Wawrzyńczak kl.  III A

II miejsce: Jakub Jach kl.  III A

III miejsce: Joanna Misiak kl. II B

Wyróżnienia: Marta Animucka kl.  II C; Julia Piechota kl. III A

Druga część uroczystości odbyła się o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkoły podstawowej, gdzie klasy 0- III obejrzały montaż przygotowany przez kl II A gimnazjum, w którym bardzo ważną rolę dydaktyczną odegrał komentarz p. dyrektor Elżbiety Łobody- Szewc przybliżający trudne treści związane z historią Polski.

Należy podkreślić, że wszyscy uczniowie od najmłodszych po najstarszych pięknie przygotowali się do obchodów Dnia Niepodległości. W naszej szkole powiewały barwy biało- czerwone, misternie przygotowane kotyliony oraz orzełki.

Bardzo dziękuję nauczycielom, dzieciom i młodzieży za taki odzew, a także poważne podejście do tematu. Jestem z Was dumna i wiem, że możemy liczyć na to, iż w przyszłym roku będzie równie pięknie, jeśli nie piękniej podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Wioletta Neugebauer