„Niezłomni bohaterowie”

            2 marca 2018 r. odbyły się w naszej szkole obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczystość rozdania nagród w konkursie „ Niezłomni bohaterowie”, który został zorganizowany dla uczniów kl. VI-VII szkół podstawowych gminy Dobroń.

            25 uczniów zmagało się z pytaniami związanymi z Dniem Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony 1 marca, od 2011 r. Dodatkowo uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą życiorysów trzech  Żołnierzy Wyklętych: rotmistrza Witolda Pileckiego, kapitana Stanisława Sojczyńskiego, ps.”Warszyc” i Danuty Siedzikówny, ps. „ Inka”.

Nagrodzeni zostali:

I miejsce: Jakub Antonowicz, Szkoła Podstawowa w Mogilnie Dużym

II miejsce: Tymoteusz Wójcik, Szkoła Podstawowa w Chechle

III miejsce: Bartosz Grobelny, Szkoła Podstawowa w Mogilnie Dużym

WYRÓŻNIENIA:

Kinga Komorowska, Szkoła Podstawowa w Dobroniu

Przemysław Jakubczak, Szkoła Podstawowa w Mogilnie Dużym

Jan Guenther,  Szkoła Podstawowa w Chechle.

            Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Dobroń oraz IPN, oddział łódzki. To dzięki ich hojności udało się nagrodzić zwycięzców, wyróżnionych, ale również wszystkich uczestników konkursu.

            W tym miejscu składamy wielkie podziękowania Panu Wójtowi oraz p.o Naczelnika Wydziału Edukacji IPN-u p. Arturowi Ossowskiemu za piękne nagrody dla uczestników. Wielu uczniów pożałowało, że nie podjęło trudu przygotowania do konkursu, widząc jak cenne nagrody otrzymali uczestnicy.

            Podczas rozdania nagród w krótki i dostępny sposób prowadzące: Natalia Gobucka i Julia Janiszewska z kl IIa przybliżyły uczniom historię święta oraz życiorysy bohaterów konkursu. Dodatkowo poznaliśmy rodzinną historię Żołnierza Wyklętego, którą przedstawiła Amelia Zajączkowska z kl. VIIa. Jej wujek, Ludwik Danielak, należał do tych zapomnianych bohaterów walki z komunistami.

            Po uroczystości odbyły się warsztaty dla kl. VIIa i VIIb, które prowadził p. Artur Ossowski.
W trakcie zajęć uczniowie pogłębili swoją wiedzę o Żołnierzach Wyklętych oraz mieli możliwość pracy z mapą- puzzlami, która powstała w łódzkim IPN-ie. Nasza szkoła otrzymała tę grę jako pomoc dydaktyczną do pracy na lekcjach historii.

            Serdecznie dziękuję uczniom, nauczycielom, dyrekcji, naszym sponsorom i przyjaciołom  Szkoły Podstawowej w Dobroniu za możliwość organizacji obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Ludzi, dla których honor, przywiązanie do zasad, pragnienie wolności i wielka miłość do Ojczyzny były najcenniejsze. Ich życie i śmierć nie poszły na marne, to Oni wywalczyli dla nas WOLNOŚĆ. Zostawili nam testament: żyjcie za nas, pięknie, dobrze, dla innych, nie tylko dla siebie.

 

Wioletta Neugebauer

Komentowanie jest wyłączone.