„Witaj majowa jutrzenko”

8 maja 2018 r. świętowaliśmy w naszej szkole 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji klasa IIA gimnazjum, przy wsparciu uczniów klas III oraz wychowawcy p. Wioletty Neugebauer przygotowała inscenizację pt.: „Witaj majowa jutrzenko”.

W pierwszej kolejności przedstawienie obejrzeli młodsi uczniowie z kl. 0- III, a następnie starsi z kl. IV- III gim. oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Dobroń p. Robert Jarzębak, proboszcz ksiądz Sławomir Klich, dyrektor Dobrońskiego Centrum Kultury p. Monika Rybak oraz p. Anna Kabza.

Widowni zaprezentowali się uczniowie kl. III, którzy odtańczyli poloneza, w choreografii p. Katarzyny Sujeckiej. Wystąpili w pięknych strojach szlacheckich udostępnionych nam przez DCK.

Następnie przenieśliśmy się do dworku szlacheckiego, aby zobaczyć „żonę modną” i jej męża, spierających się o remont domu. Scenka ukazywała postawę części szlachty, która w trudnym okresie rozbiorów myślała tylko o dostatnim i wygodnym życiu.

W kolejnych scenkach poznaliśmy posłów wyruszających na obrady Sejmu Wielkiego i spierających się w karczmie o kształt reform. Dalej aktorzy zaprezentowali nam obrady sejmu oraz moment zaprzysiężenia konstytucji przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Całość przedstawienia dopełniło odśpiewanie „Mazurka 3 Maja” przez klasy IV-VII pod kierunkiem p. Małgorzaty Tereli i p. Katarzyny Antoniak.

Należy również wspomnieć o pięknej dekoracji  przedstawiającej dworek szlachecki i Zamek Królewski w Warszawie, wykonanej przez uczennice kl IIA.

Przedstawienie było formą realizacji projektu edukacyjnego, który został wykonany przez 24 uczniów kl IIA gimnazjum. Część z nich wystąpiła w obsadzie, natomiast pozostali zajęli się niełatwą kwestią techniczną, tj: strojami, charakteryzacją, scenografią, dźwiękiem oraz zmianą dekoracji.

Realizacja projektu była również formą integracji klasy i pozwoliła na zacieśnienie relacji podczas wielogodzinnych prób. Udało nam się wypracować przyjazną, domową atmosferę, co na pewno przełoży się na lepszą pracę dydaktyczno- wychowawczą.

Komentowanie jest wyłączone.