17 września 1939 r. – Pamiętamy

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Zaczęły się trudne dla Polaków dni… Brak wsparcia innych państw, przewaga militarna agresora. Sytuację wykorzystuje ZSRR. 17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc obowiązujące porozumienie o nieagresji, wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

W miniony poniedziałek (17 września 2018r.) przypomnieliśmy sobie te ważne wydarzenia na lekcjach historii z racji 79. rocznicy agresji radzieckiej. Dodatkowo klasa VIII A wraz z nauczycielem historii p. Wiolettą Neugebauer przeszła na plac przed szkołą, aby zapalić znicze przy pomniku upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej- podporucznika Zygmunta Królika, podkomisarza Ignacego Bartuzela i nadkomisarza Roberta Henryka Żychowskiego.

Zbrodnia katyńska nierozerwalnie łączy się z agresją radziecką na Polskę, stąd nietypowa lekcja historii przypominająca naszych lokalnych bohaterów.

Komentowanie jest wyłączone.