Pamiętamy

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, chwili zatrzymania nad grobami bliskich. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobroniu pamiętają również o grobach i miejscach pamięci ofiar  I i II wojny światowej. Tuż przed Dniem Zmarłych zapaliliśmy znicze przy Dębach Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej (plac przed szkołą) oraz na cmentarzu wojennym położonym w lesie w miejscowości Wymysłów- Piaski. Wielu z nas zapomina o tym cennym zabytku- największa nekropolia żołnierska ziemi sieradzkiej. W przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości warto jednak przypomnieć sobie o tym miejscu. Spoczywa na nim 654 żołnierzy niemieckich z jednostek wchodzących w skład 9.  armii Augusta von Machensena oraz 71 żołnierzy rosyjskich z 5. armii gen. Pawła Plehwego oraz nieznana liczba żołnierzy, w tym Polaków poległych w bitwie o Łódź, w grudniu 1914 r.

Pamiętajmy o tych, o których zapomnieli już wszyscy.