100 rocznica odzyskania niepodległości

W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła przystąpiła do uroczystych obchodów już w czwartek- 8 listopada 2018 r. Tego dnia odbył się apel podczas, którego została przedstawiona prezentacja przygotowana przez p. Mariolę Janeczek i p. Andrzeja Antczaka. Podczas oglądania zapoznaliśmy się z wieloma ciekawymi faktami związanymi z historią ziemi dobrońskiej, od początków szkolnictwa, orkiestry dętej, chóru, po Polską Organizację Wojskową i bohaterów tamtych dni na czele z Lucjanem Kabzą.

W drugiej części uroczystości odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznych. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci wszystkich klas, od 0 po III gimnazjum. Jury w składzie: p. Wójt Robert Jarzębak, p. Dyrektor Elżbieta Łoboda- Szewc, p. Wioleta Wojdyńska- Kusiak, p. Małgorzata Terela miało bardzo trudny wybór. Klasy prezentowały się pięknie w wylosowanych przez wychowawców pieśniach. Nie zabrakło takich utworów jak: „Pierwsza kadrowa”, „Ułani, ułani”, „Marsz pierwszej brygady”, „Jak to na wojence ładnie”.

W kategorii młodszych jury wyróżniło klasy 0, I, IV; w kategorii starszych: klasy V, VI i III gim.

W ostatniej części został przedstawiony krótki filmik nagrany przez klasę III A gimnazjum (przy ogromnej pomocy p. Moniki Włodarczyk) z rekonstrukcji, która odbyła się na cmentarzu dobrońskim w czerwcu 2018 r. Jej celem było przypomnienie naszych lokalnych bohaterów I wojny światowej i dni powojennej niepodległości: p. Lucjana Kabzy i p. Antoniego Bartuzela.

W piątek- 9 listopada szkoła przystąpiła do kolejnego dnia obchodów. W pierwszej części grupa młodzików teatru „Metamorfoza” (uczniowie klas 0- IV) pod kierunkiem p. Moniki Pawełczyk przedstawiła piękną etiudę pod tytułem „100 lat wolności…”. Następnie chór szkolny odśpiewał Rotę. O godz. 11.11, tak jak w ponad 20 tyś. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Polsce, uczniowie SP w Dobroniu odśpiewali czterozwrotkowy hymn narodowy.

Ostatni etap naszego świętowania to udział pocztów sztandarowych w uroczystościach gminnych w niedzielę- 11 listopada 2018 r. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w mszy dla Ojczyzny, a następnie składali kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Dobroniu. Oddali również cześć lokalnym bohaterom tamtych dni.

Mamy nadzieję, ze nasi uczniowie od tych najmłodszych po najstarszych mieli możliwość pełnego świętowania tak wielkiej rocznicy. Wszyscy wspólnie poczuli jak wielka to sprawa WOLNA, NIEPODLEGŁA OJCZYZNA.