Szalona lekcja języka polskiego

Uczniowie klasy IV b wzięli udział w lekcji, która była inspirowana książką Jana Brzechwy pt.: „Akademia pana Kleksa”.

Pozycja ta jest na tyle inspirująca, że nauczyciel polskiego przeprowadził nietypowe zajęcia.

Zaczęło się od kleksografii, podczas której dzieci tworzyły z użyciem farb fantazyjne kleksy.

Potem doszło do oryginalnej lekcji geografii. Jej uczestnicy nanosili na balony zarys mapy Europy, eksponując granice Polski.
Zbiegło się to z 100 rocznicą odzyskania niepodległości, w związku z tym uczniowie wyróżnili naszą ojczyznę.
            Początkowo wszystkie dzieci wyrażały chęć „zreformowania” nauczania w naszej szkole. Dzięki dyskusji młodzi ludzie doszli jednak do wniosku, że to nie jest najlepszy pomysł.
Tego typu zajęcia mogą się odbywać co jakiś czas, ale nie dają gwarancji rzetelnego zdobywania wiedzy. Tylko klasówki, sprawdziany, tzw. „odpytywanie”, aktywność na lekcji dają gwarancję pogłębiania wiedzy.

Proszę wierzyć, że ostatnie wnioski nie zostały sformułowane przez nauczyciela. To był efekt rzeczywistych przemyśleń dzieci, którym rywalizacja i chęć zgłębiania wiedzy są potrzebne.

Taka sama lekcja odbyła się wcześniej z udziałem uczniów kl. IV a.

Andrzej Antczak