II Gminny Konkurs „Bohaterowie niezłomni”

1 marca 2019 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia 35 uczniów (klasy VII-VIII) szkół podstawowych z terenu gminy Dobroń przystąpiło do udziału w teście wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku oprócz wiedzy ogólnej związanej ze świętem, uczniowie musieli zapoznać się z życiorysami: Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko.
Należy dodać, że uczniowie wykazali się dobrym przygotowaniem, stąd wysokie wyniki.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Jakub Antonowicz SP Mogilno Duże; Jakub Smolarek SP Mogilno Duże, Bartosz Denuszek SP Chechło, Hanna Kiszło SP Dobroń.
Na podium uplasowali się: Kinga Jasitczak SP Dobroń- I miejsce; Przemysław Jakubczak SP Mogilno Duże- II miejsce; Tymoteusz Wójcik SP Chechło- III miejsce.

Ogromne podziękowania należą się Wójtowi Gminy Dobroń p. Robertowi Jarzębakowi, który ufundował nagrody w konkursie, Naczelnikowi Biura Edukacji IPN, oddział w Łodzi p. Arturowi Ossowskiemu, za wsparcie merytoryczne, opiekunom drużyn oraz dyrektorom szkół w Dobroniu, Chechle i Mogilnie za pomoc w organizacji konkursu.

Na koniec należy wspomnieć, że konkurs dostarczył nie tylko wiedzy uczestnikom, ale był również źródłem wzorców do naśladowania. Żołnierze Wyklęci, a może lepiej Niezłomni to ludzie, którzy potrafili godnie i pięknie żyć oraz – cytując jedną z żołnierek, „zachowali się jak trzeba”.