ERASMUS+ Wiosna 2024

Dokumenty

Zajęcia przygotowawcze przed wiosennym wyjazdem

Z dniem 19 marca 2024 r. rozpoczęliśmy zajęcia przygotowujące uczestników wiosennej edycji wyjazdu do Grecji w ramach programu Erasmus +.

Początkowo uczniowie brali udział w zajęciach on-line z języka angielskiego w ramach, których ćwiczyli rozmówki, autoprezentację. Kolejne zajęcia odbyły się już w szkole. Popołudniami oraz w soboty nasi uczestnicy powtarzali słownictwo z języka angielskiego w blokach: Podróże; Pobyt w hotelu, restauracji, kawiarni, mieście, u lekarza; Zakupy; Potrawy i napoje greckie; Basen; Atrakcje turystyczne, Ochrona środowiska w Grecji.

W ramach warsztatów ekologicznych przypomnieli sobie informacje o ekologii, katastrofach naturalnych, recyklingu, pracowali w grupach oraz w terenie. Aby dobrze przygotować się do dwutygodniowej rozłąki odbyli również zajęcia z pedagogiem i psychologiem podczas, których rozmawiali o stresie, lęku, strachu. Nie zabrakło również zajęć z zakresu bhp w ramach, których uczestnicy przypomnieli sobie regulamin wyjazdu zagranicznego; przedyskutowali kwestię jak przygotować się na długą podróż autobusem; poznali reguły savoir-vivre w hotelu; stworzyli listy rzeczy potrzebnych na wyjazd; zapoznali się z zasadami zachowania w razie wypadku oraz dowiedzieli się jak  zapobiec groźnym sytuacjom. Na koniec zajęć obejrzeli filmy ukazujące atrakcje Riwiery Olimpijskiej i przypomnieli sobie zasady  zachowania podczas zwiedzania obiektów kultury. Zajęcia trwały do ostatniej chwili- czyli do 18 kwietnia.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie doskonale przygotowani, ze świeżo zdobytą wiedzą jeszcze lepiej skorzystają ze wspaniałej przygody jak czeka ich w Grecji w ramach programu Erasmus +.

Grecką przygodę czas zacząć…

Paralia Katerinis, 22 kwietnia 2024 roku

            W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień… Choć aura nie dopisywała, to podzieleni na dwie grupy, pod opieką nauczycieli, pilotów i niezawodnych kierowców, wczesnym rankiem wyruszyliśmy w podróż do krainy Zeusa. Wszystkim nam towarzyszyło mnóstwo emocji,
niektórzy po raz pierwszy mieli przekraczać granice Polski, inni zaś rozstawać  na długi czas ze swoimi bliskimi. Mimo to, pełni optymizmu, ciekawości i wiedzy zdobytej podczas zajęć przygotowawczych, rozpoczęliśmy naszą wyprawę. Podczas podróży zza szyb autokarów podziwialiśmy krajobrazy kolejnych państw: Słowacji, Węgier, Serbii i Macedonii Północnej, w końcu docierając do upragnionej Grecji i hotelu Giannoulis, w którym zamieszkaliśmy na czas pobytu.

            „Gdy przybyliśmy do cudownego hotelu przy plaży, panie sprawnie i szybko nas zameldowały. Wszystkim bardzo spodobały się pokoje”. Po rozpakowaniu, spotkaniu organizacyjnym i krótkim odpoczynku udaliśmy się na obiad. Następnie wyruszyliśmy na pobliską plażę, gdzie „zbieraliśmy muszelki i rozegraliśmy pierwsze mecze siatkówki, które wszystkim dostarczyły wielu emocji i umożliwiły poszerzenie grona znajomych”. Na wielbicieli piłki nożnej czekały przygotowane bramki, do których szybko trafiły pierwsze gole – brawa dla niezwodnych piłkarzy! Po sportowych zmaganiach wróciliśmy do hotelu, gdzie zjedliśmy kolację. Wieczór upłynął na integracji i regeneracji sił, tak by kolejnego dnia móc podjąć nowe wyzwania.

Cytaty pochodzą z wypowiedzi uczestników wyjazdu.

Nasza grecka przygoda trwa…

Paralia Katerinis, 23 kwietnia 2024 roku

     Dzisiejszy dzień rozpoczął się miłym zaskoczeniem, którym było wyborne śniadanie przygotowane przez hotelowego szefa kuchni. Każdy z nas mógł wybrać sobie to, co lubi najbardziej i delektować się smakami śródziemnomorskiej kuchni.

      W ciągu dnia zorganizowano dla nas atrakcje, które nie pozwoliły na nudę. Pierwszą z nich były zajęcia podczas których zapoznaliśmy się z alfabetem, podstawowymi zwrotami i wyrażeniami w języku greckim. Pozyskaną wiedzę utrwaliliśmy w praktyce poprzez układanie wyrazów z literowych rozsypanek. Ćwiczenie to pozwoliło na naszą dalszą integrację i doskonalenie różnorodnych kompetencji  kluczowych.  Po krótkim odpoczynku przystąpiliśmy do realizacji kolejnych zadań. Tym razem mieliśmy wykonać pracę plastyczną, która obrazowała nasze skojarzenia związane z Helladą. Dzięki temu ćwiczeniu mogliśmy wykazać się naszą wiedzą, kreatywnością i artystycznym zmysłem.

      W trakcie spotkania z paniami pilot, dowiedzieliśmy się także, że w trakcie trwania naszego pobytu, będą stawiane przed nami różnego rodzaju wyzwania terenowe. Pierwszym z nich była wymiana otrzymanych przedmiotów z mieszkańcami miasteczka na inne. 

       Wieczorem wybraliśmy się na spacer do pobliskiej Paralii, gdzie mogliśmy podziwiać architekturę, liczne kafejki, tawerny oraz portową zatoczkę. Zaopatrzeni w lokalnym markecie wróciliśmy do hotelu, by po kąpieli oddać się w objęcia Morfeusza.

      Mamy nadzieję, że kolejny dzień przyniesie się nam dużo wrażeń i emocjonujących chwil…

Z wizytą w greckiej szkole

Paralia Katerinis, 24 kwietnia 2024 roku

            Sprawdziło się… dzisiaj z samego rana, na zaproszenie naszych partnerów programu Erasmus+, wybraliśmy się do Zespołu Szkół Platon w Katerini. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że umożliwia on kształcenie uczniom na trzech etapach edukacyjnych, zaczynając od przedszkola a kończąc na szkole średniej. Nauka odbywa się w kilku budynkach. Duże wrażenie wywołał na nas teren wokół szkoły,  na którym znajdowały się boiska do gry w piłkę, plac zabaw i patio, które mieliśmy okazję przetestować podczas zorganizowanych dla nas zajęć tanecznych. Niezwykle ciekawe okazały się być dla nas także zajęcia z robotyki, które poprowadził  nauczyciel fizyki. Pod jego opieką mieliśmy okazję nauczyć się programowania trasy przejazdu pojazdu, wykonanego z klocków Lego.

          Po południu wybraliśmy się na plażę, gdzie oddawaliśmy się słonecznym kąpielom, beztroskiej zabawie, a fani siatkówki i piłki nożnej realizowali swoje sportowe pasje. Nie zabrakło także pierwszych budowli z piasku, które udekorowały naszą plażę.  Jeśli ktoś myśli, że wieczorową porą spoczywaliśmy na laurach, to pozostaje w błędzie. W blasku zachodzącego słońca bowiem realizowaliśmy kolejne zadanie, przydzielone przez opiekunów. Tym razem tworzyliśmy zaszyfrowane greckie sentencje, które staną się inspiracją naszych działań w kolejnych  dniach.

Grecja – Spotkanie  z przeszłością…

Paralia Katerinis, 25 kwietnia 2024 roku

Spotkanie  z przeszłością…

Dzisiejszy dzień przybliżył nam historię zamku, noszącego kilka nazw. Do najbardziej znanych należą: Platamon, Platamonas i Pantelejmonas. To średniowieczne dzieło krzyżowców z XIII wieku, którego budowa trwała ponad 20 lat. Choć obecnie możemy podziwiać jedynie pozostałości po niegdyś okazałej twierdzy, stojącej na szczycie wzgórza i wyłaniającej się z morskich fal, to miejsce nadal tętni życiem… Dowiedzieliśmy się bowiem, iż od ponad 30 lat, organizowany jest tam międzynarodowy Festiwal Olimpu, na który zjeżdżają się grupy teatralne z całego świata, artyści, muzycy i inni wielcy. Wewnątrz mogliśmy także podziwiać piękno przyrody i zobaczyć kilka stanowisk archeologicznych, ukazujących elementy świątyń. Na własne oczy zobaczyliśmy naścienne malowidła i fragment apsydy. W trakcie spaceru poszukiwaliśmy żółwi, które jak się dowiedzieliśmy od przewodnika zamieszkują tamtejszy teren. Szczególną uwagę niektórych z nas przykuły armaty, które ochoczo fotografowaliśmy.

            W dalszej drodze odwiedziliśmy magiczne miejsce z kamienistą zabudową, brukowanymi ulicami, kawiarenkami i sklepikami. To był Stary Pantelejmon, czyli niewielka, górska wieś
a właściwie skansen położony około 700 m. n.p.m., zamieszkały jedynie przez dziewięć rodzin. Mieliśmy tam okazję skosztować lokalnych miodów i przetestować naturalne kosmetyki.

            Dzień nie mógł zakończyć się inaczej, niż wizytą w Katerini oraz na pobliskiej plaży, gdzie tradycyjnie rozegraliśmy mecze siatkówki.

Grecja – podróż do unikatowego miejsca 

 

Paralia Katerinis, 26 kwietnia 2024 roku

     W blasku porannego słońca, tuż po śniadaniu wyruszyliśmy w daleką podróż do miejsca unikatowego, jedynego w swoim rodzaju – Meteorów. Bez wątpienia należących do najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza „zawieszony w powietrzu” lub „środek nieba”. Z ust p. Magdy, pełniącej rolę przewodnika, dowiedzieliśmy się, iż zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejną ciekawostką była informacja o tym, że prawdziwy rozkwit ich popularności nastąpił za sprawą premiery, nagrywanych tam scen do filmu z Jamesem Bondem „Tylko dla twoich oczu”. Tym bardziej byliśmy ciekawi tego miejsca…

    Głównym celem naszej wyprawy był jeden z sześciu funkcjonujących do dziś prawosławnych klasztorów. Był to Wielki Meteor, Megalo Meteoro, do którego prowadziło 190 schodów. Zwiedzanie Monastyru poprzedziła wizyta w pracowni ikon, gdzie mogliśmy wysłuchać wykładu na temat technik ich tworzenia. Każdemu z nas wręczono kupon, który miał wziąć udział w późniejszej loterii. W drodze powrotnej i po zjedzeniu pysznego, greckiego obiadu w miejscowości Kalambaka, wysłuchaliśmy dalszych opowieści, snutych przez panią pilot. Wylosowani szczęściarze mogli wykazać się pozyskaną wiedzą,  podczas zabawy  w pytania i odpowiedzi. Dzięki temu powrotna droga szybko nam upłynęła. Wieczór spędziliśmy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w hotelowym zaciszu.

Na greckim straganie, w dzień targowy …

Paralia Katerinis, 27 kwietnia 2024 roku

            Dzisiejszy dzień obfitował w liczne wydarzenia i aktywności. Już z samego rana, wybraliśmy się na pobliski targ, gdzie realizowaliśmy przydzielone nam zadanie. Polegało ono na wyszukiwaniu i fotografowaniu produktów, niezbędnych do przygotowania wcześniej wylosowanych nazw greckich potraw. Zabawa ta dostarczyła nam wielu wrażeń i pozytywnych emocji. Dzięki znajomości języka angielskiego, wykonaliśmy je perfekcyjnie. Przechadzając się między straganami, delektowaliśmy się widokiem oraz zapachem niezwykle aromatycznych warzyw i owoców. Dla niektórych z nas, dużym zaskoczeniem był widok świeżych owoców morza: ślimaków, małży i ośmiornic, których nie spotykamy na polskich ryneczkach. 

            Po południu,  podczas kolejnego wyzwania, którym była gra miejska szlifowaliśmy kolejne umiejętności interpersonalne. Tym razem należało podać, rozszyfrować a niekiedy także przetłumaczyć różnorodne wyrazy, np.: ψωμί (chleb), παιδιά (dzieci), ελαιόδενδρο’ (drzewko oliwne) i wiele innych. Następnie musieliśmy zrobić zdjęcia grupy na tle odnalezionej rzeczy, osoby, przedmiotu… Dodatkowo każdy z zespołów miał nagrać rozmowy/wywiady z grecką młodzieżą, której zadawał pytania: Czy wiecie coś na temat Polski? Czy byliście kiedyś w Polsce? Jakie greckie wydarzenie historyczne jest dla Ciebie najważniejsze? Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy po przybyciu do hotelu.

            W ciągu dnia nie zabrakło także czasu na relaks, gry i zabawy na plaży oraz odpoczynek.

Niedziela handlowa, pracująca także dla nas…

Paralia Katerinis, 28 kwietnia 2024 roku

         Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy warsztatami artystycznymi. Tym razem w zespołach musieliśmy wykonać kolaż z wykorzystaniem dostępnych materiałów: gazet, kolorowych czasopism i różnego rodzaju przyborów piśmiennych. Jego tematem była „Grecja – podróż przez cztery kraje…”. Choć z pozoru praca wydawała się prosta, to w rzeczywistości jej wykonanie przysporzyło nam nieco trudności. Wymagała dużej pomysłowości i kreatywności, bo stworzyć coś z niczego wcale nie jest łatwo. Na szczęście działając już w dobrze nam znanych zespołach zdołaliśmy ją zakończyć sukcesem.

Kolejne emocje przeżywaliśmy po południu, kiedy to na plaży zorganizowano rozgrywki w piłkę siatkową. Nie potrzebowaliśmy długo się zastanawiać, czy brać w nich udział. Dla wszystkich było to oczywiste. Po szybkim skompletowaniu drużyny, zgłosiliśmy ją do udziału. Nasza reprezentacja okazała się być bezkonkurencyjna. Wygraliśmy wszystkie zaplanowane mecze, bezapelacyjnie zdobywając pierwsze miejsce. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Aleksandra Adamska, Natalia Żychowska, Adam Bojakowski, Kacper Deus, Ziemowit Spławski, Paweł Stasiak i Mateusz Żychowski.  Brawo dla ekipy  i niezawodnych kibiców, którzy przez cały czas wspierali graczy dopingiem i gromkimi brawami.

Inspiracją dla naszego kolejnego wyzwania, było wszystko to, co nas otacza. Jak się okazuje tworzywem dla sztuki, mogą być nie tylko płótna, farby, glina czy kamień, ale i piasek, skały, woda, sól czy nawet cały dostępny pejzaż. Tym razem zatem „na warsztat wrzuciliśmy” Land art – sztukę ziemi, czyli tworzenie dzieł z natury. Tuż przed kolacją na plaży wykonywaliśmy kompozycje z wszystkiego tego, co ofiarowała nam przyroda – z kamyków, muszelek i innych materiałów, które wcześniej sami uzbieraliśmy i przygotowaliśmy.  Ogrom pomysłów jakie pojawiały się w trakcie zabawy zaskoczył nawet nas samych. Powstały prawdziwe, naturalne dzieła sztuki, które zostały uwiecznione na fotografiach.

Dopełnieniem czasu była integracja przy grach karcianych, która choć stateczna wywołała wiele uśmiechów na twarzach graczy.

 

Mamma Mia i nie tylko…

Paralia Katerinis, 29 kwietnia 2024 roku

            To był bardzo długi dzień. Skoro świt wyruszyliśmy w drogę, której celem była jedna z malowniczych greckich wysp, położona w zachodniej części Morza Egejskiego – Skiathos. Należy ona do archipelagu Sporady Północne.  Nasz rejs rozpoczął się w małym porcie Amaliapolis w Zatoce Termajskiej. Mijając półwysep Pilion, siedzibę centaurów, znaleźliśmy się na wodach kolejnej zatoki, Pegasitikos. Naszym oczom ukazała się tam druga co do wielkości grecka wyspa, Evia. Stamtąd wpłynęliśmy na pełne morze: tradycyjnie już w tym właśnie miejscu kapitan Kostas inicjuje taneczną zabawę w rytmie zorby. Roztańczeni płynęliśmy na Skiathos, które kojarzy nam się z realizacją części zdjęć do filmu Mamma Mia. Przybiliśmy do Starego Portu – to tu mityczni argonauci mieli swój pierwszy przystanek podczas wyprawy do Kolchidy. Tuż obok pomnika upamiętniającego to zdarzenie znajduje się malownicza twierdza Bourtzi – spadek po weneckiej przeszłości wyspy. Spacer na wzgórze z cerkwią pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona żeglarzy, pozwolił nam podziwiać unikatową panoramę miasteczka: białe domki z niebieskimi okiennicami, niektórym znane jedynie z wakacyjnych folderów i widokówek. W drodze powrotnej do portu natknęliśmy się na malowniczy zaułek – niewielki placyk przy muzeum słynnego pisarza Papadiamantisa. To on rozsławił Skiathos ponad setką swoich opowiadań. Śródmiejski deptak nosi jego imię. Kolejną odsłoną naszego pobytu na wyspie była wizyta w portowej tawernie, El Greco. Zaserwowano nam typowy lokalny posiłek: souvlaki z frytkami i grecką sałatkę. Potem nadszedł czas na wspólną wędrówkę zaułkami malowniczej stolicy wyspy. Niektórzy z nas zwrócili uwagę na lądujący właśnie samolot pasażerski, który zniżał swój lot tuż nad wodami zatoki. Dowiedzieliśmy się ciekawostki: to tu w mieście Skiathos istnieje jeden z najkrótszych pasów startowych, który wymaga od pilotów wyjątkowych umiejętności, by poderwać lub posadzić na nim maszynę.

Wkrótce po spacerze wróciliśmy na statek, by odbyć króciutki rejs na najpiękniejszą z sześćdziesięciu plaż na wyspie. Jej nazwa Koukounaries, oznacza szyszkę piniową. Nic w tym dziwnego, skoro z daleka można dostrzec las drzew piniowych.  Odpoczynek i kąpiele morskie na mieniącym się złotym piaskiem wybrzeżu dostarczyły nam wielu przyjemności. Niestety, późnym popołudniem przyszedł czas na powrót na pokład statku kapitana Kostasa. Rejs do portu Amaliapolis to niedająca się zapomnieć przygoda. Rozemocjonowani dotarliśmy do celu naszej wyprawy. Autokarem udaliśmy się w podróż powrotną do hotelu. Była to doskonała okazja, by się zregenerować.

Pozostaną nam w pamięci wyjątkowe wyspiarskie pejzaże, błękit morza i jego zatok, malownicze plaże oraz doskonały nastrój, który towarzyszył nam na przez cały dzień na statku.   

Greckie gry i spacerki…

 

Paralia Katerinis, 30 kwietnia 2024 roku

                Niby nic, a jednak coś… Kolejny dzień w urokliwej Grecji, rozpoczęliśmy spacerem wzdłuż piaszczystej plaży do pobliskiej Paralii. Tam zanurzyliśmy się w labiryncie tajemniczych i krętych uliczek, bogatych w kramy i sklepiki z pamiątkami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W naszych rękach znalazły się między innymi przyprawy, lokalne – oliwkowe kosmetyki, herbatki ziołowe (gojnik), tradycyjne ciasteczka czekoladowe w charakterystycznych kolorowych sreberkach etc..

                Po powrocie do hotelu mieliśmy czas na realizację własnych zainteresowań i pasji: literackich, rysunkowych i sportowych. Wśród nas znaleźli się po raz kolejny miłośnicy gier planszowych i karcianych.

                Po południu wzięliśmy udział w grze „greckie tabu”. Wszyscy zaangażowaliśmy się w zabawę polegającą na opisaniu danego hasła, beż używania zakazanych słów. Dzięki tej aktywności rozwijaliśmy zakres swojego słownictwa oraz umiejętności wypowiadania się. Dzięki temu niektórym z nas udało się przezwyciężyć nieśmiałość i tremę przed publicznym wystąpieniem. Zwieńczeniem naszego spotkania były słodkie niespodzianki.

                W oczekiwaniu na jutrzejszy dzień zastanawialiśmy się z jakimi kolejnymi zadaniami będziemy musieli się zmierzyć…

U Zeusa i Afrodyty …

 

Paralia Katerinis, 1 maja 2024 roku

       Gościnnie u Zeusa i Afrodyty… Wędrując po wąwozie Enipeas, prowadzącym do słynnego wodospadu, czyli łaźni  Zeusa i pięknej bogini Afrodyty, podziwialiśmy raz jeszcze masyw Olimpu. Obecnie góra „Olimp”, którą dziś zwiemy” Mitikas” (oficjalna nazwa geograficzna) mierzy 2918 m n.p.m.. Na jej szczycie znajduje się metalowa flaga Grecji. Jej barwy: kolor niebieski odzwierciedlają morze i niebo a kolor biały – wolność.  Symbolizują one historię i duchowość Greków, którzy wyzwolili się z niewoli osmańskiej  dopiero w I poł. XIX wieku. Spacerując krętą drogą, podziwialiśmy pionowe urwiska skalne, wkomponowane w barwy wiosennego słońca. Jego promienie doprowadziły nas do wyjątkowego, historycznego miejsca, bez wątpienia cudu  natury. Przed nami odsłonił się zaskakujący widok „wanien Afrodyty”. W tle nieustannie słyszeliśmy szum wody, spływającej z górskiego wodospadu. W drodze powrotnej dotarliśmy do Litochoro – miasta na krawędzi, zwanego greckim Zakopanem. Ma kształt mocno wydłużonego prostokąta i wyraźnie dzieli się na dwie części, niższą z rondem i fontanną oraz tarasowo, wznoszącą się częścią górną. Ostatnim punktem naszego wyjazdu edukacyjnego, była wizyta w Centrum Informacji Parku Narodowego Masywu Olimpu, gdzie realizowaliśmy zadanie „Szlaki turystyczne i zdobywcy Olimpu”. Pozwoliło ono nam doskonalić umiejętności: wyszukiwania informacji i  czytania ze zrozumieniem w języku angielskim.  Staraliśmy się, by nie zabrakło również czasu na zabawę. W roztaczających się wokół dźwiękach morskich fal, wykonywaliśmy artystyczne makijaże. Odpoczynek i relaks w hotelowym basenie był przysłowiową „wisienką na torcie” dzisiejszego dnia.

 

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone.