W szkole realizowany jest projekt z dziedziny Edukacji Ekologicznej „Nasza Eko-pracownia” pod hasłem „Poznaję, działam, chronię – Eko-pracownia w Szkole Podstawowej im.Jana Pawła II w Dobroniu”.
– wartość ogólna zadania 30 000zł
– wartość dofinansowania przez WFOŚiGW w Łodzi 25 500zł
Projekt dotyczy utworzenia Eko-pracowni:
– wyposażenia pracowni w pomoce dydaktyczne na kwotę 11 185zł,
– sprzęt multimedialny na kwotę 9000zł oraz
– wyposażenia w meble na kwotę 9815zł
Prace nad utworzeniem eko-pracowni rozpoczęły się w czasie wakacji. Obok gromadzonych pomocy dydaktycznych należało w ramach poniesionych kosztów własnych wymalować klasę, położyć fototapetę, zgromadzić kwiaty. Pomocni jak zwykle okazali się rodzice.
Realizując zadania z projektu zbieramy plastikowe nakrętki a ponieważ jest to konkurs, skrupulatnie co do deka ważone są przynoszone przez uczniów plastikowe nakrętki wagą zakupioną „z projektu”.
„Sprzątanie Świata” razem z Rodzicami.
Pomył sprzątania razem z rodzicami narodził się w trakcie lekcji przyrody w roku ubiegłym w czasie rozmów na temat akcji „Sprzątamy nie tylko od święta”. Uczennica ówczesnej kl.Vb Kinga Komorowska stwierdziła, że głównymi „bałaganiarzami” środowiska są dorośli, którzy wyrzucają butelki, opakowania po papierosach, opony, itp. a dzieci po nich sprzątają i w związku z tym dobrym rozwiązaniem byłoby sprzątanie wspólne z dorosłymi czyli rodzicami. Pomysł został przekuty w czyn i w sobotę 1 października 2016 roku rodzice ze swymi pociechami z klas I-VI wyruszyli zaopatrzeni w worki, rękawiczki w teren. Najmłodszy uczestnik liczył sobie cztery lata i dzielnie ze swym rodzeństwem, kolegami z kl.I i mamusią sprzątał park. Zainteresowanie i zaangażowanie ze strony rodziców przerosły najśmielsze oczekiwania pomysłodawczyni jak i organizatorki akcji, która ze zdumieniem dokumentowała zapał, humor i charyzmę sprzątających.
Obok wydźwięku czysto ekologicznego była to lekcja integracji, a dla rodziców często uświadomienie skali problemu, jaki istnieje na terenie naszej miejscowości. Aby obraz akcji był pełen należy dodać, iż sprzątanie przebiegało przy współpracy z UG w Dobroniu.
Eko-pracownia otwarta!
Dnia 27 października uroczyście, z przecięciem wstęgi przez wójta pana Roberta Jarzębaka, z oprawą słowno-muzyczną w postaci przedstawienia „Bądź Eko” i występów chóru, oficjalnie dokonano otwarcia „Eko-pracowni” w ramach realizacji projektu z dziedziny Edukacji Ekologicznej „Nasza Eko-pracownia” pod hasłem „Poznaję, działam, chronię- Eko-pracownia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobroniu”. Zaproszeni goście i uczniowie zwiedzając pracownię mogli zobaczyć zakupione meble -9815zł, pomoce dydaktyczne – 11 185zł, sprzęt multimedialny – 9000zł.Dla przypomnienia:
-wartość ogólna zadania – 30 000zł
-wartość dofinansowania przez WFOŚ i GW w Łodzi – 25 500zł.
Pracownia ma służyć wszystkim uczniom w szkole oraz rozwijać świadomość ekologiczną, nie tylko poprzez zgromadzone tam sprzęty, pomoce, ale i poprzez działania o charakterze ekologicznym, które w ramach realizacji projektu szkoła jest zobowiązana realizować do czerwca 2017 roku. Cieszymy się z nowej, pachnącej świeżością klasy i ochoczo przystępujemy do realizacji zaplanowanych zadań.
JEDLIŚMY ZDROWO I KOLOROWO
A wszystko za sprawą surówek przygotowanych przez chętnych uczniów i na pewno rodziców z klas IV-VI. Wspólną degustację poprzedził krótki pokaz porannej gimnastyki – jako, że ruch to zdrowie, a szkoła nasza promuje zdrowie w każdym calu. Była mowa także o witaminach i solach mineralnych, które są konieczne dla naszego organizmu, a dostarczamy je jedząc właśnie sałatki i surówki. Pikanterii festiwalowi smaków dodało głosowanie na najsmaczniejszą surówkę. Okazało się, że najbardziej smakowała degustującym ta przyrządzona przez W. Presińską, D. Mudzo, W. Jaksę oraz A. Bednarz- surówka owocowa