Bombka z Memmingen

 

Na ostatnich lekcjach historii przed świętami uczniowie klas V i VI brali udział w nietypowej lekcji historii- Bombka z Memmingen.

Słuchowisko „Bombka z Memmingen” w reżyserii Macieja Mydlaka powstało z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia Olsztyn. Jest to opowieść o pragnieniu wolności i tęsknocie za Ojczyzną, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Aureliusza Zenona Dembińskiego. Akcja rozgrywa się 24 grudnia 1944 r. 16-letni Aureliusz Dembiński znajduje się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen, do którego trafił po upadku Powstania Warszawskiego. Jest z dala od rodziny i Polski, o którą walczył.

Lekcja jest kontynuacją udziału naszej szkoły w akcji Bohateron, mającej na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich. Tym razem poznajemy ich dalsze losy zapoznając się z historią Aureliusza Dembińskiego ps. „ Zagłoba”. Przenosimy się do Stalagu w Memmingen, gdzie głównemu bohaterowi przyjdzie spędzić pierwsze Święta Bożego Narodzenia bez rodziny i poza Ojczyzną. Dowiadujemy się jak wielką radość sprawi osadzonym przemycona choinka, czy wykonana z pudełka po papierosach bombka.
Poznajemy również trudną historią Dembińskiego- Powstańca. Słyszymy o walce, zrzutach, strasznych przeżyciach podczas wędrówki warszawskimi kanałami.

W trakcie lekcji uczniowie wykonali bombki wzorowane na ozdobach z Memmingen, wypełnili karty pracy. Mieli również możliwość porozmawiać o przeżyciach młodego powstańca, usłyszeć jego płacz, strach.

I choć święta kojarzą nam się z radością, a Wigilia w obozie do takich nie należała myślę, że była to ważna lekcja ukazująca pewne postawy. Uczniowie mogli przekonać się, że bohaterem nikt się nie rodzi, każdy może nim zostać jeśli w trudnych okolicznościach „zachowa się jak trzeba”.

Komentowanie jest wyłączone.