Wycieczka inna niż wszystkie – odkrywanie wojennego oblicza Warszawy

Dnia 11 grudnia 2019 r. klasy siódme oraz klasa ósma wybrały się na wycieczkę do Warszawy   pod hasłem “Śladami bohaterów  <Kamieni na szaniec>”. Uczniowie mogli zobaczyć miejsca,  z którymi spotkali się na kartach lektury. Odwiedzili groby bohaterów: Alka, Rudego i Zośki na Powązkach, przespacerowali się pod Arsenał – miejsce słynnej akcji odbicia więźniów z Pawiaka  oraz na aleję Szucha, gdzie mieściła się dawna siedziba Gestapo.  Największe wrażenie wywarła na uczniach wizyta  na Pawiaku, gdzie w zupełnej ciszy wysłuchali grypsów więzionych i katowanych  tam ludzi w czasie wojny i okupacji. Kolejnym punktem wycieczki  było zwiedzanie nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się bardzo dużo na temat powstańczej codzienności, poczuć klimat okupowanej Warszawy. Była to wycieczka inna niż wszystkie- można ją nazwać trudną lekcją historii i patriotyzmu. Ósmoklasiści, mający już za sobą lekturę “Kamieni na szaniec” mogli bardziej utożsamić się z bohaterami, przeżyć jeszcze raz ich niezwykłą, wstrząsającą historię. Dla siódmoklasistów wycieczka będzie wspaniałym wprowadzeniem w treść i klimat książki.