„Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”

Za oknem zima, warunki  pogodowe mogą powodować, że ptakom niezwykle trudno jest  zdobyć pożywienie, choć ostatnimi laty zimy nie były zbyt śnieżne i mroźne, uczniowie klas IVa i IVb  byli  przygotowani na każdą sytuację!

Zbudowali w ogrodzie karmniki, które zaopatrzyli w odpowiednią karmę, to pomoże naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę, a jednocześnie  umożliwi  ich obserwację. Przyjazną stołówkę stworzyli samodzielnie, bądź angażując do pracy także innych członków rodziny. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”  otrzymują wyróżnienia za udział.

Nagrody za udział w konkursie zostaną przyznane w terminie ustalonym przez dyrektora, po powrocie uczniów do szkoły. Wszystkie prace były bardzo oryginalne i interesujące. W takich jadłodajniach, ptaki z pewnością będą czuły się dobrze! Zachęcam wszystkich do dokarmiania ptaków jednak z zachowaniem poniższych zasad:

• Jeśli dokarmiamy ptaki róbmy to w taki sposób aby im pomóc a nie zaszkodzić.
  • Nie rozpoczynajmy dokarmiania zbyt wcześnie, ponieważ może to zaburzyć wędrówki ptaków.
  • Jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, róbmy to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajduje się pożywienie.
  • Pamiętajmy o zachowaniu czystości w karmniku. Czyśćmy go regularnie, aby nie zaczęły szerzyć się w nim choroby.
  • Nie podawajmy ptakom resztek ze stołu. Solone i przyprawione jedzenie może im tylko zaszkodzić. Suchy chleb i pieczywo nie powinno być jedynym pokarmem ptaków, może stanowić uzupełnienie ich diety. Kategorycznie nie podawajmy ptakom chleba spleśniałego.
  • Dokarmianie ptaków kończymy z nadejściem wiosny.

PTAKI DZIĘKUJĄ ZA WSPARCIE !

Agnieszka Dolewa