XI Ogólnopolski Konkurs “Żołnierze Wyklęci”

Pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczącego o  suwerenną Polskę to tylko niektóre cele XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu “Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych  i ponadpodstawowych  przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps.” Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Stowarzyszenie mi. Kazimierza Wielkiego. Naszą szkołę godnie reprezentowała Helena Broda – uczennica klasy VIIa, która z wielką pasją i zaangażowaniem podjęła się trudu wykonania pracy plastyczno- historycznej.  Historię życia Andrzeja Jaworskiego ps. “Marianek”, “Jędruś” przedstawiono w formie rzeźby. To żołnierz antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) na terenie powiatów Łask, Wieluń, Pabianice i Sieradz z oddziału ” Balon”. Zmarł tragicznie 7 sierpnia 1949 roku we wsi Pawłów gm. Szczerców, pogrzebany w lesie dobrońskim.  Praca naszej uczennicy znalazła się w gronie ponad 1400 prac uczniów z całej Polski.

Dziękujemy Helence za rozsławianie dobrego imienia naszej szkoły. Gratulujemy zaangażowania w poznawanie historii Żołnierzy Niezłomnych-ostatnich obrońców wolnej Polski.

Monika Pawełczyk