Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?

04 listopada podczas zajęć koła matematyczno-przyrodniczego, dzieci z klasy IB realizowały jeden z  tematów projektu edukacyjnego  Uniwersytetu Dzieci  – „Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo?”.  Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na niełatwe pytania m. in : Jak świat widzą jeże? Jaki kolor odróżniają i dlaczego? Jak widzą rekiny? Jakie kolory odróżniają koty i czy widzą w ciemności? Dlaczego? Po obejrzeniu filmiku edukacyjnego oraz zapoznaniu się z wieloma ciekawostkami, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób otaczający świat widzą poszczególne gatunki zwierząt: koń, pies, krab, rekin, jeż czy wąż. W sposób aktywny sprawdziły również, jak świat widzą owady. Uczniowie przekonali się, że  w świecie przyrody zwierzęta wykorzystują iluzje optyczne. Podczas zajęć odkryli też, że nie wszyscy ludzie widzą tak samo. Poprzez kilka samodzielnie wykonanych doświadczeń sami zrozumieli, że wzrok ludzki można oszukać. Na koniec zajęć wszyscy zgodnie stwierdzili, że otaczający nas świat jest niesamowity i warto interesować się, przyglądać z bliska rzeczom oraz zjawiskom w nim występującym.