104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał

Żółtym liści szelestem…I znów nas odszukał

Nas zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały,

Które nam po przodkach w spuściźnie zostały…”

Jest takie miejsce, jest taki kraj… To nasza ojczyzna- Polska. Dziś wolna-pełna nadziei…

A niegdyś? Krwią i łzami okryta. 14 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobroniu odbyła się uroczystość upamiętniająca 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na cenną lekcję historii i patriotyzmu pt.” Jest takie miejsce, jest taki kraj…”, zaprosił społeczność szkolną teatr „ Metamorfoza” pod kierunkiem p. M. Pawełczyk oraz chór szkolny pod batutą  p. M.Tereli.   Przez pryzmat gry aktorskiej otulonej śpiewem chórzystów, przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu      o wyzwolenie, aż po pamiętny rok 1918. Wśród zaproszonych gości byli: Pani dyrektor Agnieszka Dolewa, Pani wicedyrektor Wioletta Neugebauer, przewodnicząca Rady Rodziców p. Magdalena Bracha. Uroczystość przebiegła w atmosferze szacunku dla przeszłości, radości  z możliwości życia w niepodległym kraju oraz nadziei na dobrą i spokojną przyszłość dla Ojczyzny. Organizatorzy uroczystości nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

Pamiętajmy jednak, iż dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

Monika Pawełczyk