“Biblioteka ma w sobie coś magicznego.
Jest niczym portal do wielu różnych światów”

(Amo Jones, Srebrny łabędź).

I właśnie jeden z tych magicznych światów w ostatnim czasie otworzyliśmy dla kolejnej grupy uczniów naszej szkoły. W  dniu 14 lutego bowiem w szkolnej bibliotece odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której do grona czytelników włączyliśmy wychowanków klas pierwszych. Nasi najmłodsi podopieczni stali się bohaterami spotkania, którego celem było promowanie czytelnictwa, zachęcenie do korzystania ze zgromadzonego księgozbioru, a tym samym systematycznego doskonalenia umiejętności czytania.

W trakcie spotkania wspólnie ustaliliśmy zasady korzystania z biblioteki. Za pomocą rymowanych wierszyków utrwaliliśmy sobie sposoby dbania o książki, porozmawialiśmy również o tym, dlaczego warto w ogóle po nie sięgać. Dzieci miały także możliwość zweryfikowania swojej wiedzy na temat bajek i baśni podczas rozwiązywania zagadek oraz układania tytułów, nie zawsze znanych i popularnych w dzisiejszych czasach opowieści. Okazało się, że żadne z postawionych przed uczniami zadań nie przysporzyło im trudności, a wręcz przeciwne sprawiło wiele radości. Jeszcze większe uśmiechy pojawiły się na ich twarzach, kiedy przeszliśmy do ruchowej interpretacji wiersza K. Pac – Gajewskiej pt. „Książeczka”.

Po czasie rozmów i zabaw przeszliśmy do składania uroczystej przysięgi, podczas której nasze pierwszaki obiecywały „że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika”. Następnie z rąk pani dyrektor Agnieszki Dolewa otrzymali pamiątkowe dyplomy i pierwsze książeczki.

Mamy nadzieję, że spotkanie to zostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów na dłużej, a biblioteka będzie dla nich miłym przystankiem podczas codziennej szkolnej podróży …

T.P.