Bez andrzejek ani rusz

W kalendarzu imprez szkolnych jedną z wyższych pozycji zajmują obchody dnia świętego Andrzeja.

Wszystko zaczęło się już o godzinie dziesiątej na górnym korytarzu budynku B. Zaproszonymi gośćmi byli uczniowie klas 0-III z wychowawcami. Przywitały ich bardzo bogate dekoracje, przebrani i ucharakteryzowani starsi koledzy. Sprzedaż nie była jedynym celem tego spotkania. Towarzyszyły jej liczne atrakcje w postaci malowania twarzy, wróżenie z użyciem szklanej kuli, przewidywanie przyszłości z kart i szereg innych atrakcji. Wszystko miało oczywiście charakter zabawowy.

W ciągu jednej lekcji zniknęła ponad połowa nierzadko oryginalnie wyglądających i eksponowanych artykułów. Potem, na kolejnych przerwach aż do 13:55, młodzież klas starszych mogła nabywać pozostałe jeszcze słodkości.

Punktualnie o godzinie szesnastej rozpoczęła się zabawa andrzejkowa. Dolny korytarz zachwycał bogatą scenografią, w której – co oczywiste – dominowały motywy związane z obrzędowością tego zwyczaju mającego swe źródło w prasłowiańszczyźnie.

W tej zabawie uczestniczyły klasy IV – VIII oraz gimnazjaliści. Po upływie dwóch godzin czwartoklasiści oraz piątoklasiści udali się do domów. Po chwili pojawili się goście ze Szkoły Podstawowej w Mogilnie.

Trzeba przyznać, że osoby prowadzące zabawę, co chwilę angażowały tańczących do kolejnych bardzo pomysłowych zadań, które wywoływały wybuchy śmiechu oglądających, ale i samych uczestników. Słowa uznania należą się także chłopakom obsługującym sprzęt nagłaśniający.

Andrzejki zakończyły się o dwudziestej.

Słowa największego uznania dla tych, którzy zostali, by posprzątać po wspaniałej zabawie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i poprowadzenie andrzejek.

Opiekunowie wolontariatu i samorządu uczniowskiego.