Gminny Konkurs Historyczny

“Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,

Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.”

Jacek Kaczmarski

26 kwietnia 2022r. poznaliśmy laureatów  Gminnego  Historycznego Konkursu “82 rocznica zbrodni katyńskiej – w hołdzie lokalnym bohaterom” . Wspaniała trzydziestka młodych pasjonatów historii ze szkół podstawowych z gminy Dobroń – 11 kwietnia, rozwiązała test konkursowy,  zawierający pytania zamknięte i otwarte.  Część zadaniowa konkursu obejmowała zagadnienia: dzieje sprawy katyńskiej – obozy w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, historię Janiny Lewandowskiej, Komisarza Policji Państwowej -Ignacego Bartuzela, Porucznika Zygmunta Królika oraz Nadkomisarza Policji Państwowej-Roberta Henryka Żychowskiego – bohaterów ziemi dobrońskiej.  Patronat Honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Dobroń, Robert Jarzębak. Laureaci wraz z opiekunami zostali zaproszeni na uroczystą galę rozdania nagród do Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Mogilnie Dużym – organizatora konkursu, podczas której p. Anna Matyśkiewicz-Kozieł wygłosiła wykład poświęcony zbrodni katyńskiej.

Ostateczne wyniki przedstawiają  się następująco:

I MIEJSCE – Julia Misiak  (Szkoła Podstawowa w Chechle Drugim)

II MIEJSCE – Julia Kuniecka ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)

III MIEJSCE– Daria Skiba  ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)

• Kamil Posłuszny (Szkoła Podstawowa w Dobroniu)
  • Hanna Różejewicz    (Szkoła Podstawowa w Chechle Drugim)
  • Julia Sałagacka ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)
  • Kamil Mudzo ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)
  • Dominik Kluch ( Szkoła Podstawowa w Mogilnie Dużym)

Naszą szkołę reprezentowali:

Julia Kuniecka, Daria Skiba, Kamil Posłuszny, Julia Sałagacka, Martyna Nowak, Kamil Mudzo, Kornelia Szmytka, Lena Ochęcka, Maria Pawlak, Wiktoria Śliz, Julia Dregier, Amelia Przezdzięk,

Zwycięzcy i uczestnicy konkursu oraz opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Dobroń, Roberta Jarzębaka oraz IPN  w Łodzi.

Gratulujemy!

Monika Pawełczyk