„Włącz emocje” – spektakl profilaktyczny

Maj w naszej szkole jest tradycyjnie miesiącem  profilaktyki.  W związku z tym rozpoczęliśmy cykl działań dotyczących integracji, właściwych relacji rówieśniczych czy umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Już pod koniec kwietnia uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas I-IV wzięli udział w spektaklu profilaktycznym pt. „Włącz emocje”, przygotowanym przez Grupę  T z Torunia. Główni bohaterowie przedstawienia, Smutek i Radość, zabrali nas do Emocjonalnego Centrum Dowodzenia, skąd mogliśmy obserwować, co się stanie jeśli zabraknie któregoś z uczuć. Okazało się, że gdzieś zniknęła Złość…. Po obejrzeniu spektaklu dzieci zrozumiały,  że nie ma złych i dobrych emocji, są tylko przyjemne lub nieprzyjemne. Ważna jest umiejętność przeżywania wszystkich emocji, które do nas przychodzą! Na tle barwnej scenografii i wesołych piosenek najmłodsi mieli okazję do bezpośredniej zabawy z aktorami.

W przygotowaniu  są spotkania z psychoterapeutą dla uczniów klas starszych na temat komunikacji interpersonalnej bez barier, budowania relacji z rówieśnikami i umiejętności radzenia sobie z emocjami. Nie zapominamy o rodzicach i nauczycielach! Dla nich również odbędzie się spotkanie nt. „Jak pomóc, kiedy nie jest jeszcze za późno…”  Biblioteka szkolna organizuje konkurs plastyczno-profilaktyczny „Jestem wolny od uzależnień” dla klas IV-VIII. Zapraszamy do udziału w w/w konkursie!

Ponieważ nasza szkoła od lat współpracuje z Unicef, zaczynamy także realizację programu „Emocje w głowie”, dotyczącego promocji i ochrony zdrowia psychicznego dzieci
i młodzieży.