Nasza współpraca z łódzkim IPN-em

 

Od kilkunastu lat nasza szkoła może pochwalić się aktywną współpracą z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. W jej ramach nauczyciele historii uczestniczą w szkoleniach, wyjazdach studyjnych. Uczniowie biorą udział w konkursach, lekcjach prowadzonych przez pracowników biura. Dodatkowo corocznie otrzymujemy najnowsze materiały dydaktyczne, są wśród nich gry, plansze, kalendarze, komiksy oraz publikacje naukowe.

W styczniu w ramach współpracy otrzymaliśmy kolejne materiały, w tym 20 sztuk nowego komiksu wydanego przez łódzkie biuro pt:  Operacja „ Freston” Spóźniona aliancka misja.
Komiks dotyczy operacji przerzucenia pierwszej i jedynej brytyjskiej misji wojskowej na teren okupowanej przez Niemców Polski. Jest to wspaniały materiał do wykorzystania w klasie 8 podczas lekcji o II wojnie światowej. Duża liczba komiksów pozwala na pracę na lekcji z wybranymi fragmentami, analizę materiału ikonograficznego czy próbę przygotowania zilustrowej historii wojny.

Udało nam się również pozyskać plansze związane z historią Armii gen. Andersa, które ułatwią realizację tematu: Polskie Siły Zbrojne. Uzupełnieniem może być wiedza zdobyta podczas szkolenia dotycząca historii żołnierzy Andersa po II wojnie światowej.

Marzeniem każdego historyka jest zainteresowanie dzieci i młodzieży wiedzą, która z pozoru może wydawać się bardzo obszerna a więc nudna i niepotrzebna ale jeśli dołożymy do tego ciekawe materiały, fajny pomysł na lekcję, szczyptę humoru to mamy przepis na podróż do ciekawego świata starych, pięknych historii.
Należy pamiętać również o tym, że historia to stare, ale nie przestarzałe historie. W wielu z nich kryje się mądrość świata i nauka dla przyszłych pokoleń.

Komentowanie jest wyłączone.