Kolejna wycieczka klas czwartych

20 lutego uczniowie klas czwartych mieli dzień pełen wrażeń. Najpierw stanęli przed szansą uczestniczenia w produkcji teledysku prezentującego przeróżne talenty czwartoklasistów. Przy okazji mogli oni podejrzeć przy pracy specjalistów- kierownika planu, dźwiękowca, operatora kamer i oświetleniowca. Poznali też terminy związane z produkcją. Zobaczyli, jak przy niewielkich nakładach finansowych i prostych narzędziach stworzyć ciekawy materiał.

 Następnie klasy udały się na warsztaty do Muzeum Miasta Pabianic. Tam dzieci podzieliły się na grupy. Pierwsza dowiedziała się, jak wyglądał strój rycerza i niewiasty? Co pili i jadali ówcześni wojowie? Według jakiego schematu tworzony był obóz polsko-litewski pod Grunwaldem? Kto w bitwie uratował życie Władysławowi Jagielle. Jakie owoce lubił król? Jakie elementy niezgodne
z historią zawarł Jan Matejko w swoim malowidle „Bitwa pod Grunwaldem”.
W tym samym czasie drugi zespół uczestniczył w warsztatach poświęconych doświadczeniom. Po krótkim wprowadzeniu i  instruktarzu uczniowie mogli sami zmierzyć się z zagadkami fizycznymi. Zaobserwować, jak działają elektromagnesy, zapisać obraz na podstawie odbicia lustrzanego, stworzyć fontannę i wir wodny, a także poznać zjawisko iluzji, widma, czy rozszczepienia światła. Emocji nie brakowało. Zmęczeni, ale bogatsi w nową wiedzę wróciliśmy do domu.

                                                                                                                                      Małgorzata Gorzelak

Komentowanie jest wyłączone.