Byliśmy pod Grunwaldem!!!

Niemożliwe? Otóż w pewnym sensie jednak możliwe. Ósma „b” w komplecie odbyła 21 marca wycieczkę do Warszawy. Dzięki obecności w Muzeum Narodowym młodzież miała możliwość poznania najwybitniejszych dzieł znajdujących się w zbiorach tej placówki.

W pewnym momencie stanęła przed obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Był to oryginał tego wielkiego płótna. Stąd tytuł artykułu. Trzeba przyznać, że robi ogromne wrażenie. W tym miejscy należy przypomnieć, że jedną z lektur omawianych na lekcjach języka polskiego, jest powieść Henryka Sienkiewicza pt.: „Krzyżacy”.

Celem tego wyjazdu było również pokazanie uczestnikom miejsc związanych z kolejną pozycją kanonu lektur obowiązkowych, czyli powieścią dokumentalną pt.: „Kamienie na szaniec”. Uczniowie zobaczyli więc Arsenał, gdzie w marcu 1943 roku doszło do jednej z najsłynniejszych akcji, która została wymierzona w niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej.

Na trasie nie zabrakło także pomnika Mikołaja Kopernika na Nowym Świecie. To z niego bohater wzmiankowanego utworu zdjął, narażając życie, tablicę z oszukańczym tekstem umieszczonym przez Niemców.

Był również Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Na koniec warto dodać, że w trakcie pobytu grupy w Muzeum Narodowym odbywała się w nim uroczystość przekazania 91 rzeźb Augusta Zamoyskiego, której przewodniczył wicepremier minister kultury Piotr Gliński.

Opiekunami grupy byli p. Wioleta Kusiek i Andrzej Antczak.

Komentowanie jest wyłączone.